Eurasian Spelling Bee 2020
English Language Competition

ESB 2020 Semi-final Results
Malaysia

Click the link for all participants (semi-finalists and non semi-finalists) and their respective scores

Bee 1 Semi-finalists

Anabelle Goh Huey Thong - Sekolah Sri Tenby
Aarya Yogarajan - SK Bukit Damansara
Thashaanth Chandrasekaran - SJK(T) Jalan Cheras
Lim Xu Xuan - SJK(C) Chio Min B
Jia Wei Wong - SJK(C) Perempuan China
Kai Sheng Lee - SJK(C) Perempuan China
Hoi Yan Cheong - SJK(C) Foon Yew 4
Tharshaini Subramaniam - SJK(T) Kajang
Kieran Yuen Soong Chia - SJK(C) Chung Hua Miri
Theva Ashvin Theva Kumar - SJK(T) Castlefield

Bee 2 Semi-finalists

Akshaya Nair Thamothar - SJK(T) Kajang
Jayden Goh Ee Hong - Sekolah Sri Tenby
Jun Ya Eng - SJKC Puay Chai 2
Suen Hui Chen - SJK(C) Shih Chung Cawangan
Thavenesh Kumaresan - SJK(T) Kajang
Kai Ying Lee - SJK(C) Perempuan Cina
Arvesha Vikneswaran - SJK(T) Kajang
Victoria Kai Wing Hon - SJK(C) Chung Hwa Kota Kinabalu
Sufiemya Nafila Syamreen-azam - SK TTDI (1)
Aman Haziq Bin Ahmad Azamuddin - SK Ibrahim
Isabelle Joella Thomson - SK Taman Kepong
Devakaviss Balasubramaniam - Zenith International School
Jaden Siddarth - SJK(T) Kajang
Lakeesha jay Sadasivan - Vision Primary School Sandakan
Nicole Wong Jing Ru - SJK(C) Yuk Chin
Zhen Hang Chaw - SJK(C) Puay Chai 2

Bee 3 Semi-finalists

Jia Wen Wong - SJK(C) Perempuan China
Sufiesya Nafila Syamreen-azam - SK TTDI (1)
Kar Hin Cheong - SJK(C) Foon Yew 4
Lucius EL Fung - SJK(C) Yuk Chin
Harish Jayraj Balamurali - SJK(T) Kajang
Harivardhan Harikrishnan - SK Ibrahim
Kaeshav Ian Paneer - SK Seksyen 9
Ivan Russell Edmund Manior - SJK(C) Yuk Chin
Saikeshinie Sahsikumar - SK Assunta (2)
Hugo Tang Tze Xuan - Sri KDU Primary School
Manikam Nallakaruppan - SJK(C) Pei hua
Low Xuan Yi - SJK(C) Damansara

Bee 4 Semi-finalists

Kayshna Jayasegaran - SK Seberang Jaya
Venussha Saravanan - SK Seri Selangor
Dhanniyah Mahesan - SK Seri Selangor
Damia Kauthar Ahmad Hussaini - SK Taman Uda
Megan Poh Yuet Ning - SJK(C) Chung Hua Miri
Christabelle Yuen En Chia - SJK(C) Chung Hua Miri
Michael Hoi Kit Hon - SJK(C) Chung Hwa Kota Kinabalu
Hao Zye Isaac Liew - SJK(C) Pin Hwa 1
Jing En Pang - SJK(C) Yuk Chin
Yuen Ya Yong - SJK(C) Yuk Chin
Jia Xuan Liew - SJK(C) Yuk Chin
Deeveshraj Manickam - SJK(T) Kajang
Diviya Lakshmi Harikrishnan - SK Convent
Angelina Adaikalaraja - SK Convent Light Street
Muhammad Hafiz Hayqal Bin Mohamad Hafizal - SK Seri Nilam
Nur Zahirah Mohd Zahir - SK Taman Uda
Jon Teng Ooi - Wesley Penang

Bee 5 Semi-finalists

Abhirami C Maran - SJK(T) Kajang
Ahmad Anaqi Asyraf - SK Bukit Jelutong
Akshaya Selvakumar - SJK(T) Puchong
DANISH ANAQY MAZLAN - SK Bukit Jelutong
Imaan Ashlin Mohd Irwan - SK Bukit Jelutong
Iris Adeena Muhammad Firdaus - Methodisk Girls Primary School Kuantan
Jan Fong Lim - SJK(C) Perempuan China
Jou Yee Lim - SJK(C) Perempuan China
Navon Lee - SJK(C) Kwang Hwa, Butterworth
Raphael Joel Thomson - SK Taman Kepong
Sarah Nabilah Binti Muhamad Syahril - SK Taman Tun Dr Ismail (1)
Sufielya Nafila Syamreen-Azam - SK Taman Tun Dr. Ismail (1)
Yan Xun Khor - SJK(C) Perempuan China

Bee 6 Semi-finalists

Kiriath Lo Jun Ee - SMJK Sin Min Sungai Petani
Sangamithra Jeganathan - SMK (P) Sultan Ibrahim, Johor Bahru
Niveythaa Parthiban - SMK Taman Bukit Maluri, Kuala Lumpur

Bee 7 Semi-finalists

Chandrika Prabhu - SMK Puchong     
Low Jun Xuan - SMJK Jit Sin, Penang
Megan Thien - St. Joseph's Private School, Kuching
Wei En Tan - Han Chiang High School, Pulau Pinang
Nawal Azmina - SMK Agama Sharifah Rodziah, Melaka     
Zern Yang Tan - SMK Sultan Abu Bakar, Kuantan

Bee 8 Semi-finalists

Manisha Jeyasingam - SMK (P) Methodist
Muhammad Zariff Airell - MRSM Langkawi
Aisyah Syazana Binti Anuar - SMKA Sharifah Rodziah, Melaka
Imanul Izzah Azman - SMKA Sharifah Rodziah, Melaka

Bee 9 Semi-finalists

Aina Alyssa Sazali - Kolej Yayasan Saad
Narmatha Rajeevan - SMK Kepong Baru
Zhi Xuan Low - Sabah Chinese High School (Tawau)        
Nursyazwani binti Sabdani - SMK Sanzac        

Bee 10 Semi-finalists

Nahgajothy Karunakaran - SMK Ibrahim
Addin Nafiz bin Muhamad Hesimuddin - MRSM Arau             

Unique English Classroom

Headquarters -Puchong (Setiawalk)

Shah Alam, Klang, Taman Desa, Setia Alam, Shah Alam, Bukit Jelutong, Damansara Kim, Penang Island, Butterworth, Kota Kinabalu, Johor Bahru, Melaka & Lahad Datu

Block H1-01, Setiawalk, Persiaran Wawasan, Pusat Bandar Puchong, 47160 Puchong, Selangor, Malaysia